Guatr Bitkisel Tedavisi
27 Şubat 2017
guatr-hastalığı
Tiroid Nodülü Bitkisel Tedavi
28 Şubat 2017

Zehirli Guatr Tedavisi

guatr-belirtileri-nelerdir

guatr-belirtileri-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Zehirli Guatr Tedavisi

Zehirli guatr tedavisi, zehirli guatr bitkisel tedavi, zehirli guatr tedavisi ne kadar sürer. Zehirli guatr tedavisi hakkında bilgi amaçlı makale.

Zehirli guatr tedavisi hakkında yazılmış bilgi amaçlı yazılmış makale. Zehirli guatr tedavisi hakkında bilgiden önce zehirli guatr hastalığı hakkında kısaca bilgi verelim

Zehirli Guatr Nedir ?

Tiroid bezesinin gereğinden daha fazla hormon salgıladığı tiroid hastalığı türüne türüne hipertiroidizm (toksik guatr, zehirli guatr) denir. Zehirli guatr, nodüllü veya nodülsüz olabilir.

Nodülsüz zehirli guatrların hepsine “Graves hastalığı”, “Basedow Graves hastalığı” ve “Basedow hastalığı” demek yaygın alışkanlık olmuştur. Ancak, nodülsüz guatrların sadece bir kısmı bu isimlerle anılır, diğerleri sadece “hipertiroidizm” olarak adlandırılır. Nodüllü zehirli guatr (toksik nodüler guatr veya toksik adenom); sıcak nodüllü zehirli guatr  ve sıcak otonom nodüllü zehirli guatr şeklinde olabilir.

Zehirli guatr’da her hastanın boğazında şişlik olmaz. Hastaların çoğunda boğazın dışarıdan görünümü normaldir. Hatta bu nedenle halk arasında bu guatr türüne ‘iç guatr’ da denir, ancak tıp camiasında “iç-dış guatr” tanımlaması yoktur.

Zehirli Guatr Şikayetleri

Çarpıntı
Adet düzensizliği
Aşırı iştah dolayısıyla çok yemek yeme ve çok su içme
Ellerde titreme
Gözlerin ileri doğru çıkması (egzoftalmi)
Horlama
Aşırı sinirlilik
Boğazda dolgunluk ve sıkıntı
Vücutta titreme
Çok sık dışkılama
Aşırı terleme
Erken boşalma
Çabuk yorulma
Bulantı
Saç dökülmesi
Panik atak
Çabuk yorulma
Ani kilo kaybı
Kaşıntı
İshal

Bazı hastalarda göğüs ve boyunda devamlı bir kızarıklık söz konusu olabilir. Nodülsüz zehirli guatrlı hastaların bazılarında gözlerde büyüme ve gözlerin ileriye doğru çıkması (egzoftalmi) görülür. Bunların hepsi birlikte olmak zorunda değildir. Bu şikayetlerin bazıları ön plandadır, diğer şikayetler ancak doktorun sorgulaması ile ifade edilebilir.

Guatr Bitkisel Tedavisi için Kullanılan Bitkiler

Ceviz Yaprağı : Avrupa’da sıkça kullanılan ve Türkiye’de fazla bilinmeyen bir bitkidir. (kaynak:1organik com)

Yulaf : Guatr hastalığına yol açan tiroidin düzenli işlevi için yulaf ideal bir besin. (kaynak:milliyet com tr)

Papatya : Birer tutam papatya ve nane kaynatılarak içilebilir. (kaynak:bitkiseldiyet com)

Isırgan : Guatr ve tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda etkili olabilir. Özellikle tiroidin az çalışmasından kaynaklanan obezite gibi durumlar için faydalı olacaktır. (kaynak:alternatifterapi com)

Lahana Yaprağı : Beyaz lahana, yağ dokusunda birikmiş toksinleri vücuttan dışarı atar. Besinler üzerinden aldığımız toksinleri, vücudumuzdaki biyotransformasyon mekanizmasını harekete geçirerek dışarı atar. (kaynak:milliyet com tr)

Sinir Otu : Taze yapraklar guatrlı bölgeye sarılırsa guatrı küçültür. (kaynak:saglikvakti com)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.