Boyundaki Nodüllere Bitkisel Çözüm

Boğazdaki Nodüller Nasıl Geçer
19 Ağustos 2017

Boyundaki Nodüllere Bitkisel Çözüm

guatr-nedir

guatr-nedir

Uzman Desteği Alın

Boyundaki Nodüllere Bitkisel Çözüm

Boyundaki nodüllere bitkisel çözüm, boğazdaki nodüller nasıl geçer, nodül eriten bitkiler, nodül bitkisel tedavi ceviz. Boyundaki nodüllere bitkisel çözüm.

Boyundaki nodüllere bitkisel çözüm hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Boyundaki nodüllere bitkisel çözüm makalesinde guatr tedavisinde kullanılan bitkisel yer almaktadır. Boyundaki nodüllere bitkisel çözüm hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

Boyundaki Nodül Nedir ?

Tiroit bezi içinde saptanan ve “nodül” olarak adlandırılan kitleler, doktor tarafından yapılan muayene. Boyun bölgesine uygulanan görüntüleme tetkikleri sırasında belirlenmektedir.

Tiroit nodülleri özellikle kadınlarda sık görülmektedir. Her 3 kadından birini etkileyen nodüller; yaşlılarda, iyot eksikliği olan bölgelerde ve radyasyona maruz kalanlarda da sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Tiroit nodülü tek veya çok sayıda yani multi nodüler guatr olarak görülebilir.

Memorial Kayseri Hastanesi Endokrinoloji Bölümü Uzmanları, tiroit nodülleri hakkında bilgi verdi.

Nodüllerin Kanser Olup Olmadığı Araştırılmalı

Tiroit nodülleri toplumda sık görülmesine karşın elle muayenede nodul saptanması yüzde 3-7 iken, ultrasonografi ile bu oran yüzde 20-76’ya çıkmaktadır. Nodüller genellikle sağlık açısından zararsızdır. Ancak belirlendiğinde bunların aşırı hormon üretimi yapıp yapmadığı ve en önemlisi de kanser olup olmadığı araştırılmalıdır.

Nodüllerin çaptan bağımsız olarak % 5‘i kanserdir. Tek veya çok sayıda nodül olması kanser olasılığını genelde değiştirmemektedir.

Ailenin Tiroit Öyküsü Sorgulanmalı

Hastanın klinik öyküsü ile birlikte; serbest T3, serbest T4, TSH, Anti-Tg, Anti-TPO i içeren kan tahlilleri. Tiroit ultrasonografisi ve ince iğne aspirasyon biyopsisi kesin tanının konulmasını sağlar. Klinik değerlendirmeye hastada kanseri düşündürecek belirti ve bulguların araştırılmasıyla başlanıp, hastaların büyük bölümünde nodüle bağlı semptoma az rastlanmaktadır.

Ailede iyi ya da kötü huylu tiroit hastalığı öyküsü sorgulanmalıdır. Ses kısıklığı, yutkunmada zorluk, nefes darlığı, çocuklukta boyun bölgesine radyasyon uygulanması. Ailede 20 yaş altı ve 70 yaş üstü tiroit kanser öyküsü. Erkek cinsiyet, tiroit bölgesinde ani başlayan ve hızlı büyüyen şişlikler. Haftalar veya aylar içerisinde büyümenin olması, sert ele gelmesi, nodülün çevre dokulara yapışık olması. Boyunda lenfadenopati saptanması, kanser ihtimalini artırır.

Serbest T3, Serbest T4 ve TSH düzeyleri bakılarak, bu hormonların normal (ötriod), düşük (hipoitoroid) veya yüksek (hipertiroid) olup olmadığı araştırılır.

Şüpheli Nodüllere Biyopsi Yapılmalı

Tiroit ultrasonografisi; nodul saptanan veya şüphelenilen her durumda yapılmalıdır. Nodülün çapının değerlendirilmesi, kistik ya da solid özellikleri, kalsifikasyon ve şeklinin düzenli olup olmadığı hakkında detaylı bilgi vermektedir. Tedavi sonrasında nodul çapının küçülüp küçülmediğinin takip edilmesini sağlar.

Ultrasonografide 1 cm’den büyük nodüllere biyopsi yapılmaktadır. Ancak 1 cm’den küçük ancak ultrasonografide kanser açısından şüpheli bulgular varsa iğne aspirasyon biyopsi önerilmektedir. Ultrasonelastografi yöntemi nodülün değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu görüntüleme yönteminde nodülün sertliği hakkında bilgi vermektedir.

Tiroit sintigrafisi radyoaktif madde verilerek yapılmaktadır. Sintigrafide nodüller soğuk (hipoaktif), sıcak (hiperaktif) ve ılık (normoaktif) şekilde görülebilmektedir. Sıcak nodüllerin kanser olasılığı çok düşük- kabul edilmektedir. Soğuk nodüllerde ise kanser oran yüzde 5 ile 8 oranında değişmektedir. Günümüzde tiroit sintgirafisi tiroit hormon fazlalığı olan durumlarda tercih edilmektedir.

Büyük Nodüller Nefes Darlığa Yol Açabilir

Hastalarının önemli bir kısmında nodüllere bağlı semptom yoktur. Bir kısmında boyun bölgesinde şişlik ele gelebilir veya görülebilir. Bazen nodüller çok büyüdüğünde nefes darlığı ve yutkunmada zorluğa neden olabilir. Nodül içine kanama olursa ağrı hissedilebilir. Nodüllerin lokal semptomlara neden olmasının (bası hissi, ses kısıklığı, kozmetik sorun vs.). Dışında aşırı tiroit hormonu üretimine yani hipertiroid’e yıl açabilir. Bu durum hastalarda yorgunluk, kilo kaybı, çarpıntı, sinirlilik ve terleme gibi belirtilerle kendini gösterir.

Boğazda Nodül için Hangi Bölüme Gidilir ?

Boğaz nodülü için endokrinoloji bölümüne gitmeniz gerekir.

Boyundaki Nodüllere Faydalı Bitkiler

Papatya : Guatr için birer tutam papatya ve nane kaynatılarak içilebilir. (kaynak:bitkiseldiyet com)

Ceviz Yaprağı : Guatr hastalarında Avrupa’da sıkça kullanılan ve Türkiye’de fazla bilinmeyen bir bitkidir. (kaynak:1organik com)

Yulaf : Guatr hastalığına yol açan tiroidin düzenli işlevi için yulaf ideal bir besin. (kaynak:milliyet com tr)

Sinir Otu : Taze yapraklar guatrlı bölgeye sarılırsa guatrı küçültür. (kaynak:saglikvakti com)

Isırgan : Guatr ve tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda etkili olabilir. Özellikle tiroidin az çalışmasından kaynaklanan obezite gibi durumlar için faydalı olacaktır. (kaynak:alternatifterapi com)

Lahana Yaprağı : Beyaz lahana, yağ dokusunda birikmiş toksinleri vücuttan dışarı atar. Besinler üzerinden aldığımız toksinleri, vücudumuzdaki biyotransformasyon mekanizmasını harekete geçirerek dışarı atar. (kaynak:milliyet com tr)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.