guatr-hastalığı
Guatr Hastalığı
20 Şubat 2017
guatr-belirtileri-nelerdir
Zehirli Guatr Tedavisi
27 Şubat 2017

Guatr Bitkisel Tedavisi

Uzman Desteği Alın

Guatr Bitkisel Tedavisi

Guatr bitkisel tedavisi, guatr için ceviz kürü, guatr bitkisel tedavi ceviz. Guatr bitkisel tedavisi için yazılmış bilgi amaçlı makale.

Guatr bitkisel tedavisi hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Guatr bitkisel tedavisi hakkında bilgiden önce Guatr hakkında kısaca bilgi verelim.

Guatr Nedir ?

Tiroid bezi; boynun ön kısmında adem elması denilen gırtlağa ait çıkıntının altında. Nefes borusunun üzerine ata biner gibi yerleşmiş, şekil olarak kelebeği andıran görünümü olan bir iç salgı bezidir. Salgıladığı tiroid hormonu ile vücudun metabolizmasını yani çalışma hızını belirler . Boyun ön kısmında bulunan tiroid bezinin iltihap yada kanser dışı bir sebeple büyümesi ve dıştan görünür hale gelmesine “Guatr” denir.

Guatr aslında tek bir hastalık değil belirti ve tedavileri farklılıklar gösteren hastalıklar topluluğudur. Toplumda guatr denildiğinde genelde tiroid bezinin büyümesi anlaşılır. Öncede belirtildiği gibi tiroid bezinin büyümediği fakat hormon bozukluğuna sebep olan değişikliklerin tümü guatr olarak algılanmaktadır. Bu nedenle tek başına guatr kelimesi kişide bulunan tiroid bezi ile ilgili hastalığın ne olduğunu açıklamaya yetmez. Yani tiroid bezinin guatr dışında da bezde büyüme olmadan kişide tiroid hormon düzeylerinde bozukluk olmasına bağlı hastalıkları ve bozuklukları vardır.

Bunları basitçe 4 grupta inceliyebiliriz;

1- Hormon dengesizliği olmadan (ötiroid durumda) tiroid bezinin nodüllü veya nodülsüz olarak büyümesi (Basit guatr).

2- Tiroid bezinin az hormon salgıladığı durum yani hipotiroidi.

3- Tiroid bezinin büyümeden aşırı çalışarak fazla hormon yapması yani hipertiroidi.

4 –Tiroidin hem fazla hormon salgılayıp (hipertiroidi) hem de nodüllü veya nodülsüz olarak büyüdüğü guatr şekli (zehirli guatr).

Diğer yandan son iki grup kendi içinde nodülsüz (difüz),tek nodüllü,veya çok nodüllü (multinodüler) olarak alt gruplara ayrılır.

Guatr Belirtileri Nelerdir ?

Oluşan tiroid bozukluğuna göre hastada oluşabilecek belirtiler değişkendir.

Birinci grup yani hipotiroidisi olan hastalarda tiroid hormonun az salgılanmasına bağlı olarak vücudun hızı yavaşlar, hareket ve duyguları ağırlaşır. Hasta miskinleşir, ellerde kuruma,saçlarda kuruma ve dökülme, ileri şekillerinde yüzde ve ellerde şişlikler (ödem) oluşur, adet düzensizlikleri görülebilir . Hormon az salgılanmasının Türkiye’de ki en sık nedeni iyot eksikliğidir.

Eğer guatr; iyot alımı azlığına bağlı ise iyot alımının sağlanması ile guatr engellenebilir veya düzeltilebilir. Diğer hipotiroidi nedenleri guatr yapıcı bazı yiyeceklerin (kara lahana) tüketilmesi, tiroid bezinde iltihaplanma olabilir.

İkinci grupta; hipertiroidisi olan yani zehirli guatr olarak adlandırılan hastalığı olan hastalarda. Vücutta fazla tiroid hormonu bulunması nedeni ile vücut çalışma hızı artmıştır. Bu hastalarda aşırı terleme, çarpıntı, ellerde titreme , aşırı sinirlilik hali. İştahın yerinde olmasına rağmen kilo alamama veya kilo kaybı ve adet düzensizlikleri görülebilir.

Üçüncü grupta; hormon dengesizliğinin olmadığı hastalarda belirgin bir belirti olmayabilir. Tiroid bezinde sadece büyüme veya nodül oluşumuna bağlı (yutkunmada zorluk ve nefes darlığı gibi) bası belirtileri meydana gelebilir.

Dördüncü gurup; ikinci ve üçüncü grubun karışımı olarak karşımıza çıkar ve belirti verir.

Guatr Bitkisel Tedavisi için Kullanılan Bitkiler

Ceviz Yaprağı : Avrupa’da sıkça kullanılan ve Türkiye’de fazla bilinmeyen bir bitkidir. (kaynak:1organik com)

Papatya : Birer tutam papatya ve nane kaynatılarak içilebilir. (kaynak:bitkiseldiyet com)

Yulaf : Guatr hastalığına yol açan tiroidin düzenli işlevi için yulaf ideal bir besin. (kaynak:milliyet com tr)

Lahana Yaprağı : Beyaz lahana, yağ dokusunda birikmiş toksinleri vücuttan dışarı atar. Besinler üzerinden aldığımız toksinleri, vücudumuzdaki biyotransformasyon mekanizmasını harekete geçirerek dışarı atar. (kaynak:milliyet com tr)

Sinir Otu : Taze yapraklar guatrlı bölgeye sarılırsa guatrı küçültür. (kaynak:saglikvakti com)

Isırgan : Guatr ve tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda etkili olabilir. Özellikle tiroidin az çalışmasından kaynaklanan obezite gibi durumlar için faydalı olacaktır. (kaynak:alternatifterapi com)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.