guatr-belirtileri-nelerdir
Guatr Nedenleri
13 Şubat 2017
guatr-hastalığı
Guatr Hastalığı
20 Şubat 2017

Guatr Nedir

guatr-nedir

guatr-nedir

Uzman Desteği Alın

Guatr Nedir

Guatr Nedir, Guatr Belirtileri, Guatr Neden Olur, Guatr Nedenleri, Guatr, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Belirtileri Nelerdir

Tiroid bezi çok fazla büyürse, boyunda meydana gelen şişlik bariz biçimde guatra işaret eder. Ancak bazı durumlarda guatr belirtileri sadece baş ağrısı ya da nedensiz kaşıntı olabilir. Hatta bazı guatra hastalarında hiç bir belirti görülmemektedir.
Yine de en sık görülen guatr belirtisi tiroid bezinin şişmesidir. Bezin büyümesi nedeniyle, boyun bölgesinde aniden meydana gelen şişlik ya da şişlikler oluşabilir.

Nadir durumlarda, aşırı şişen tiroid bezi soluk borusuna baskı yaparak nefes alıp vermeyi güçleştirebilir. Aynı baskı sonucu öksürük, hırıltılı nefes alıp verme ve yutkunma güçlüğü meydana gelebilir.

Bu şişlikler cilt yüzeyinde belirgindir ve tıraş olurken, makyaj yaparken fark edebilirsiniz. Şişliğin boyutları, küçük bir şişlikten, boynun alt bölgesinin tamamen şişmesine kadar değişebilmektedir.

Diğer Belirtiler

Guatrın diğer belirtileri arasında; kalp çarpıntısı, gözlerin şişmesi, titreme, ishal, mide bulantısı, kusma, terleme bulunmaktadır.

Yine guatr nedeniyle aşırı şişen tiroid bezi boyun bölgesinde bulunan damarlara baskı yapabilir ve kan akışını azaltabilir. Bu durumda oksijen azlığından dolayı baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Ancak bu aşırı durumlar öncesinde. Şişliği fark ederek bir uzmana gitme ihtiyacı duyarsınız. Doktorunuz tiroid bezinin bu tehlikeli durumlara yol açmaması için gereken müdahaleyi yapacaktır.

Nedir

Boynun alt kısmında (adem elmasının altında) bulunan, kelebek şeklindeki tiroid bezi normalden fazla büyürse kişi guatr hastalığı var demektir.

Genellikle ağrılı bir sağlık sorunu olmamakla birlikte, aşırı büyüyen tiriod bezi yutkunmayı güçleştirebilir ve öksürüğe neden olabilir. Bazı hastalarda guatr günlük hayatı etkilemez ve tiroid bezindeki şişlik dışardan bakıldığında fark edilmez.

Guatr, tiroid bezinin büyümesidir. Guatrı bulunan bir kişinin tiroid hormonu seviyesi normal olabileceği gibi. İhtiyaçtan yüksek (hipertiroidzm) ya da az (hipotroidizm) oranda tiroid hormonu üretilebilir.

Guatr Nedir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Guatr Nedir, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Guatr Nedir, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Guatr Nedir, hakkında detaylı bilgi almak için diğer yazılmış makaleleri okuyabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.