guatr-hastalığı
Guatr Neden Olur
8 Şubat 2017
guatr-nedir
Guatr Nedir
20 Şubat 2017

Guatr Nedenleri

guatr-belirtileri-nelerdir

guatr-belirtileri-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Guatr Nedenleri

Guatr Nedenleri, Guatr, Guatr Nedir, Guatr Belirtileri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Belirtileri

Tiroid bezi çok fazla büyürse, boyunda meydana gelen şişlik bariz biçimde işaret eder. Ancak bazı durumlarda guatr belirtileri sadece baş ağrısı ya da nedensiz kaşıntı olabilir. Hatta bazı guatra hastalarında hiç bir belirti görülmemektedir.
Yine de en sık görülen belirtisi tiroid bezinin şişmesidir. Bezin büyümesi nedeniyle, boyun bölgesinde aniden meydana gelen şişlik ya da şişlikler oluşabilir.

Nadir durumlarda, aşırı şişen tiroid bezi soluk borusuna baskı yaparak nefes alıp vermeyi güçleştirebilir. Aynı baskı sonucu öksürük, hırıltılı nefes alıp verme ve yutkunma güçlüğü meydana gelebilir.

Ancak bu aşırı durumlar öncesinde. Şişliği fark ederek bir uzmana gitme ihtiyacı duyarsınız. Doktorunuz tiroid bezinin bu tehlikeli durumlara yol açmaması için gereken müdahaleyi yapacaktır.

Yine nedeniyle aşırı şişen tiroid bezi boyun bölgesinde bulunan damarlara baskı yapabilir ve kan akışını azaltabilir. Bu durumda oksijen azlığından dolayı baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Bu şişlikler cilt yüzeyinde belirgindir ve tıraş olurken, makyaj yaparken fark edebilirsiniz. Şişliğin boyutları, küçük bir şişlikten, boynun alt bölgesinin tamamen şişmesine kadar değişebilmektedir.

Diğer Belirtiler : Tiroid diğer belirtileri arasında; kalp çarpıntısı, gözlerin şişmesi, titreme, ishal, mide bulantısı, kusma, terleme bulunmaktadır.

Bulunan bir kişinin tiroid hormonu seviyesi normal olabileceği gibi. İhtiyaçtan yüksek (hipertiroidzm) ya da az (hipotroidizm) oranda tiroid hormonu üretilebilir.

Boynun alt kısmında (adem elmasının altında) bulunan, kelebek şeklindeki tiroid bezi normalden fazla büyürse kişi guatr hastalığı var demektir.

Genellikle ağrılı bir sağlık sorunu olmamakla birlikte, aşırı büyüyen tiriod bezi yutkunmayı güçleştirebilir ve öksürüğe neden olabilir. Bazı hastalarda tiroid günlük hayatı etkilemez ve tiroid bezindeki şişlik dışardan bakıldığında fark edilmez.

Guatr Nedenleri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Guatr Nedenleri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Guatr Nedenleri hakkında hakkında uzman bir hekime danışabilirsiniz. Guatr yani struma olduğunuzu düşünüyorsanız en kısa sürede uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir. Bu sayede kesin bir tanı elde etmiş olursunuz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.