guatr-hastalığı
Tiroid Nodülü Bitkisel Tedavi
28 Şubat 2017
Guatr Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu
1 Mart 2017

Nodüler Guatr Bitkisel Tedavisi

Uzman Desteği Alın

Nodüler Guatr Bitkisel Tedavisi

Nodüler guatr bitkisel tedavisi, nodül eriten bitkiler, boyundaki nodüllere bitkisel çözüm. Nodüler guatr bitkisel tedavisi yöntemleri hakkında makale.

Nodüler guatr bitkisel tedavisi hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Nodüler guatr bitkisel tedavisi hakkında bilgi vermeden önce nodüler guatr hakkında bilgi verelim.

Nodüler guatr hakkında yazlımış makale Uzm. Dr. Gökhan YAZICIOĞLU’nun memorial com tr sitesine verdiği makaledir. Sitemizde bilgi amaçlı yer almaktadır. Kesin tanı uzman hekim tarafından verilmelidir.

Nodüler Guatr Nedir ?

”İyot eksikliği ile görülme sıklığı doğru orantılı olan tiroid nodülleri; guatrojen besinler, doğum sayısı, sigara kullanımı, stres, radyasyona maruz kalmak gibi risk faktörlerine bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Düzenli doktor takibi gerektiren tiroid nodülleri, yaygın görüşün aksine her zaman ameliyata alınmamalıdır. Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, tiroid biyopsisi sayesinde gereksiz ameliyatlardan kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi ve tiroid nodülleri hakkında bilgi verdi.

Endokrinoloji Uzmanı Takibi Gerekli

Tiroid nodülleri, tiroid bezi içinde kıvam olarak farklı, yuvarlak ya da oval oluşumlardır. Nodüllerin görülme sıklığı 18-65 yaş arasında %20-25, 65 yaş üstünde ise %35-40 civarındadır. Hastalık, yaşla birlikte artış göstermektedir. Nodüller çoğunlukla birden fazla olarak görülse de tek olarak da ortaya çıkabilir. Genellikle başka nedenlerle yapılan radyolojik incelemeler ya da “check-up” sırasında saptanan nodüller; öncellikle mutlaka bir endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Bazı Şikayetler Psikolojik Nedenlere Bağlı

Nodüler guatrlı hastalarda tiroid hormon seviyeleri nadiren düşük ya da yüksektir; hormon seviyeleri genellikle normal düzeyde seyreder ve sıklıkla hiç belirti vermez. Hastalar bazen tiroid bölgesinde hissettiği bazı stres kaynaklı belirtileri nodüllerine bağladığından bu belirtilerin geçmesi için ameliyat olmayı tercih eder. Ancak bu şikayetler nodüller yüzünden değil, çoğunlukla psikolojik nedenlere bağlıdır. Dolayısıyla ameliyat ile nodüllerin alınması şikayetleri geçirmeyecektir. Hastalar gereksiz yere ameliyat olmaktan kaçınmalıdır.

Soğuk Nodüllerde Kanser Riskine Dikkat

Tek ya da çok nodül içeren guatrda kanser olasılığı benzerdir. Nodüller soğuk ya da sıcak nodüller olarak da sınıflandırılır. Soğuk nodüllerin kanser riski %5-15’lere kadar çıksa da çoğu iyi huyludur. Bu nedenle bu nodüllerin ameliyat ile alınmasına gerek yoktur. Sıcak nodüllerin kanser olasılığı ise hemen hemen hiç yoktur.

Biyopsi ile Gereksiz Ameliyat Riski Ortadan Kalkar

Soğuk nodüller tespit edildiğinde, nodül çapı belli bir boyuta çıkmışsa tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılır. Tiroid biyopsisinin, nodüllerin kanser mi yoksa iyi huylu mu olduğunu değerlendirmede tüm dünyada en geçerli ve değerli yöntemdir. İşlem ince bir iğne ultrasonografi eşliğinde ya da ultrasona ihtiyaç duymadan yapılır ve 3-5 dakika sürer. Çoğu zaman lokal anesteziye bile gerek yoktur. Biyopsiden sonra hasta günlük işine devam edebilir. Tiroid biyopsisi sayesinde birçok hasta gereksiz ameliyattan kurtulmaktadır.”

10 Eylül 2012 – Uzm. Dr. Gökhan YAZICIOĞLU

Nodüler Guatr Bitkisel Tedavisi için Kullanılan Bitkiler

Papatya : Birer tutam papatya ve nane kaynatılarak içilebilir. (kaynak:bitkiseldiyet com)

Ceviz Yaprağı : Avrupa’da sıkça kullanılan ve Türkiye’de fazla bilinmeyen bir bitkidir. (kaynak:1organik com)

Yulaf : Guatr hastalığına yol açan tiroidin düzenli işlevi için yulaf ideal bir besin. (kaynak:milliyet com tr)

Sinir Otu : Taze yapraklar guatrlı bölgeye sarılırsa guatrı küçültür. (kaynak:saglikvakti com)

Isırgan : Guatr ve tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda etkili olabilir. Özellikle tiroidin az çalışmasından kaynaklanan obezite gibi durumlar için faydalı olacaktır. (kaynak:alternatifterapi com)

Lahana Yaprağı : Beyaz lahana, yağ dokusunda birikmiş toksinleri vücuttan dışarı atar. Besinler üzerinden aldığımız toksinleri, vücudumuzdaki biyotransformasyon mekanizmasını harekete geçirerek dışarı atar. (kaynak:milliyet com tr)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.